BDAR

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Viešojo sektoriaus duomenų atvėrimo rekomendacijos – pagalba veiksmingam pakartotiniam duomenų panaudojimui

Data

2021 01 04

Įvertinimas
2
hh.png

Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, reaguodami į didėjantį verslo ir visuomenės susidomėjimą atvirais duomenimis ir suprasdami atvertų duomenų panaudojimo galimybes bei naudą, parengė Viešojo sektoriaus duomenų atvėrimo rekomendacijas, kurias praėjusią savaitę patvirtinto Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Šiomis rekomendacijomis siekiama sudaryti palankias sąlygas veiksmingam pakartotiniam duomenų panaudojimui bei kartu paskatinti ir pakviesti viešojo sektoriaus institucijas atverti savo sukauptus duomenis.

„Viešojo sektoriaus duomenų atvėrimas yra būtinas viešojo sektoriaus ir visuomenės bendradarbiavimui, tarpusavio pasitikėjimui ir skaidrumui didinti. Atverti duomenys gali būti panaudojami jais pagrįstiems sprendimams priimti, naujų paslaugų kūrimui ar mokslo tikslams. Institucijos turi sukaupusios aibes duomenų ir naudoja tik savo funkcijoms vykdyti ir tie institucijų duomenys gali būti dar daug kartų naudingesni juos atvėrus“, – teigia Informacinės visuomenės plėtros komiteto direktorius Gintautas Mežetis.

Parengtos duomenų atvėrimo rekomendacijos padės kurti vieningą ir visoms viešojo valdymo institucijoms suprantamą duomenų atvėrimo taisyklių rinkinį. Rekomendacijose yra nustatyti pagrindiniai viešojo sektoriaus dokumentų, duomenų ir informacijos atvėrimo organizavimo, koordinavimo, įgyvendinimo, stebėsenos ir teikimo principai. Taip pat vadovaujantis rekomendacijomis, institucijose turėtų būti paskirti  institucijos atvirų duomenų koordinatoriai, atsakingi už duomenų atvėrimo veiklas. Tai leistų paspartinti duomenų atvėrimo organizavimo procesus ir kartu kurti aktyvią viešojo sektoriaus institucijų atvirų duomenų bendruomenę.  

Šios rekomendacijos yra tik dalis Informacinės visuomenės plėtros komiteto vykdomų veiklų atvirų duomenų srityje.

Pastaruosius porą metų Informacinės visuomenės plėtros komitetas, įgyvendindamas ES lėšomis finansuojamą projektą „Atvirų duomenų platformos, įgalinančios efektyvų viešojo sektoriaus informacijos pakartotinį panaudojimą verslui, ir jos valdymo įrankių sukūrimas“, padeda viešojo sektoriaus institucijoms atverti savo valdomus duomenis. 2020 m. viduryje užbaigtas pirmasis šio projekto etapas, kurio metu buvo parengta atvirų duomenų ekosistema – sukurtas Atvirų duomenų portalas, atverti 5 pilotinių institucijų duomenys, Atvirų duomenų portale publikuota beveik 1000 duomenų rinkinių.

Šiuo metu tęsiami pradėti darbai plataus masto viešojo sektoriaus duomenų atvėrimo etape. Šio etapo metu, 2020-2023 m. laikotarpiu, 50 viešojo sektoriaus institucijų atvers daugiau kaip 400 naujų didelės paklausos duomenų rinkinių, kurie iš karto bus pasiekiami ne tik per naują Lietuvos atvirų duomenų portalą, bet ir per Europos duomenų portalą.

Daugiau informacijos apie Atvirų duomenų portalą rasite čia: https://data.gov.lt/

Rekomendacijas galite rasti čia:  https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/2bf2218048d311eb8d9fe110e148c770