BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Startavo vieningas viešųjų bibliotekų elektroninių paslaugų portalas www.ibiblioteka.lt

Data

2011 12 23

Įvertinimas
0

Š. m. lapkričio mėn. pradėjo veikti vieningas viešųjų bibliotekų interaktyvių elektroninių paslaugų portalas www.ibiblioteka.lt - tai bendras daugiau nei 70-ties Lietuvos viešųjų, valstybinės ir nacionalinės reikšmės bibliotekų tinklas, skirtas pažangioms elektroninėms paslaugoms teikti: registruotis bibliotekoje ir užsisakyti vieningą skaitytojo pažymėjimą, prenumeruoti visų viešųjų bibliotekų naujienas, užsakyti visateksčius dokumentus, jų kopijas ar skaitmenines dalis, pasinaudoti „Klausk bibliotekininko“ paslauga ir apmokėti už mokamas paslaugas internetu.

Interaktyvių elektroninių paslaugų programinė įranga buvo sukurta išplėtus Lietuvos integralią bibliotekų informacinę sistemą (LIBIS), kurią kuria ir plėtoja „Sintagma“ kartu su Lietuvos nacionaline M. Mažvydo biblioteka. LIBIS – tai bibliotekų procesų automatizavimo sistema, integruojanti Lietuvos bibliotekas į bendrą tinklą, turinti bendro naudojimo duomenų bazes ir sudaranti sąlygas kokybiškai ir efektyviai teikti informaciją Lietuvos ir užsienio vartotojams.

Portale skaitytojų autentikavimas ir registracija vykdoma panaudojant elektroninės valdžios portalo (VAIISIS) arba „OpenID“ tiekėjų autentikavimo priemones.

Portale įgyvendintas vieningo skaitytojo pažymėjimo, galiojančio visose viešosiose bibliotekose, užsakymas internetu. Internetu galima pateikti prašymą išduoti pažymėjimą ir nurodyti pažymėjimo atsiėmimo būdą (pristatymas nurodytu adresu ar atsiėmimas nacionalinėje bibliotekoje).

Sukurta bibliotekų informacijos elektroninės prenumeratos paslauga, apimanti galimybę skaitytojui elektroniniu būdu užsakyti ir gauti informaciją pasirinktu periodiškumu apie: konkrečios bibliotekos veiklos naujienas, teikiamas paslaugas, saugomus dokumentus bei naujai gautus leidinius. Skaitytojai gali būti informuojami portale, el. paštu arba RSS kanalu (naujienų iš pasirinktų interneto puslapių kanalu).

Nuo šiol skaitytojai vieningame portale gali užsakyti ir gauti visose viešosiose bibliotekose saugomus visateksčius dokumentus, kuriems negalioja autorių teisės, dokumentų kopijas ar jų skaitmenines dalis (pvz., nurodant, kad domina leidinio 1-10 psl.). Skaitytojui nereikia kreiptis atskirai į kiekvieną biblioteką, nes sistema automatiškai suranda skaitytojo ieškomų dokumentų ar jų dalių skaitmenines kopijas ir pateikia juos vartotojui. Skaitmeninės kopijos pateikiamos tiesiai portale, o popierinės kopijos pristatomos nurodytu adresu arba skaitytojas gali jas atsiimti nacionalinėje bibliotekoje. Neradus atitinkamo dokumento skaitmeninės kopijos sistema nukreipia užsakymą vykdyti šį dokumentą turinčiai bibliotekai.

Šiuo metu apmokėjimas už paslaugas portale galimas per šias mokėjimo sistemas: elektroninės valdžios portalą, DNB banko elektroninę bankininkystę, „moneybookers“, atliekant banko pavedimą į bibliotekos sąskaitą. Bibliotekų mokamos paslaugos yra šios: skaitytojo pažymėjimo išdavimas, dokumentų kopijų užsakymo vykdymas ir priklausomai nuo užklausos sudėtingumo „Klausk bibliotekininko“ užklausos vykdymas.

Kiek seniau sukurta, tačiau dabar vieningame portale veikianti automatinio informavimo sistema primena skaitytojui apie artėjantį dokumentų grąžinimo terminą, laiku negrąžintus dokumentus ir leidžia savarankiškai internete pratęsti jų grąžinimo terminą. „Šios paslaugos naudą pajuto ir pačios bibliotekos, nes įdiegus naująją sistemą ženkliai sumažėjo skolininkų. Štai  š.m. 2 ketvirtį automatinio informavimo paslauga pasinaudojo ir knygas iki termino pabaigos grąžino net 64,2 proc. skaitytojų“, - komentuoja Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos LIBIS centro direktorė Gražina Bastauskienė. Automatinio informavimo sistema informuoja skaitytoją ir apie skaitytojo pažymėjimo, visateksčių dokumentų, jų kopijų ar skaitmeninių dalių, „Klausk bibliotekininko“ užsakymo vykdymą bei primena apie neapmokėtas sąskaitas.

„Klausk bibliotekininko“ paslauga, kurią ligi šiol teikė kiekviena biblioteka atskirai, dabar tapo centralizuota – skaitytojas užduoda klausimą ir gauna atsakymą vieningame portale. Užklausos, vartotojo ir bibliotekos darbuotojo susirašinėjimai yra matomi portale. Apie užklausos vykdymo būsenas vartotojai automatiškai informuojami portale ir el. paštu.

„Vieningos el. paslaugų sistemos dėka taupomas skaitytojų ir bibliotekininkų darbo laikas, greitėja informacijos pateikimas ir gerėja paslaugų kokybė. Paslaugos tampa prieinamos negalią turintiems žmonėms. Lankytojai nuo šiol aptarnaujami centralizuotai („vieno langelio“ principu), neatsižvelgiant į bibliotekų darbo laiką, nepildant popierinių dokumentų ir daugelyje atvejų nedalyvaujant bibliotekininkui. Sistemos naudojimas yra nesudėtingas ir paprastai perprantamas, taigi viešųjų bibliotekų lankytojams neturėtų iškilti keblumų ją naudojant ir jie turėtų greitai pajusti jos vertę“ – projekto naudą komentuoja pagrindinio projekto vykdytojo UAB „Sintagma“ generalinis direktorius Albertas Šermokas.

Pasak Alberto Šermoko tolimesnis žingsnis plėtojant el. paslaugas būtų elektroninės knygos ir el. parašo naudojimas pasirašant įvairius bibliotekų dokumentus (pvz. sutartis).

Apie projektą

Viešųjų bibliotekų elektroninių paslaugų sistemos diegimas įgyvendintas vykdant ES struktūrinių fondų paramos projektą „Interaktyvių elektroninių paslaugų, skirtų leidiniams ir publikacijoms užsakyti ir gauti viešosiose bibliotekose, plėtra“, kurio tikslas efektyvesnių ir kokybiškesnių viešųjų bibliotekų paslaugų plėtra. Be vieningo el. paslaugų portalo sukūrimo, dalyje bibliotekų buvo įdiegta savitarnos sistema, kurios pagalba lankytojai gali savarankiškai paimti leidinius, o juos grąžinti 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.

Projekto vykdytojas – Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Pagrindinis projekto partneris UAB „Sintagma” kūrė ir diegė savitarnos bei elektroninių paslaugų programinę įrangą, kūrė vieningą el. paslaugų portalą, taip pat diegė techninę įrangą, skirtą el. paslaugoms vykdyti. Kiti projekto partneriai: UAB „Ernst & Young Baltic” parengė techninę paslaugų dokumentaciją bei teikė projekto kokybės užtikrinimo paslaugas, UAB „ATEA” pateikė ir įdiegė savitarnos techninę įrangą, UAB „Kopijavimo sistemos” pateikė ir įdiegė savarankiško knygų grąžinimo įrenginius, UAB „Sisneta” pateikė ir įdiegė skenavimo įrangą.

Projektui buvo suteiktas „Europos burių” apdovanojimas už elektroninę pažangą.

Duomenų šaltinis: Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka