Pasaulinės informacinės visuomenės dienos proga susibūrė technologijų pasaulio lyderiai

Data

2015 05 18

Įvertinimas
0

Gegužės 17 d., sekmadienį buvo minima Pasaulinė informacinės visuomenės diena. Šiemet tuo pačiu paminėtas ir Tarptautinės telegrafo sąjungos sukūrimo 150 metų jubiliejus. Ta proga Ženevoje, Šveicarijoje, įvyko tarptautinė konferencija „Telecommunications and ICTs: drivers of innovation“, kurioje aptarti technologijų indėlio šiuolaikinėje visuomenėje susirinko pasaulio valstybių lyderiai, IRT milžinių, tokių kaip „Microsoft“, „Alibaba“. „Ericsson“ ir kt. vadovai ar įkūrėjai, akademinio pasaulio ir pilietinės visuomenės organizacijų atstovai.

„Šiemet minėdami 150-ąsias telegrafo sąjungos (vėliau pervadinta į „Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga“) įkūrimo metines turime puikią progą apžvelgti ir įvertinti, kokių fundamentalių pokyčių atnešė pasauliui telegrafo išradimas. Iš pradžių tarnavęs tik saujelei žmonių atskirose šalyse, telegrafo ryšys galiausiai sujungė pasaulio šalis į vieną visumą, kurioje jau buvo galima bendrauti tarpusavyje nepaisant nuotolio ir laiko skirtumų“, - sako Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos direktorius Ramūnas Čepaitis.

Anot jo, telegrafas tapo šiandien visą pasaulį apraizgiusio elektroninių ryšių tinklo pirmtaku: pirma telegrafas, telefonas, vėliau – palydovinė komunikacija ir galiausiai internetas iš esmės keitė mūsų veikimo ir gyvenimo sąlygas. O šiandien be sparčiojo interneto ir mobiliojo ryšio net neįsivaizduojama sėkminga pasaulio regionų, valstybių, verslo įmonių, viešųjų institucijų, pagaliau – daugumos mūsų veikla.

„Gražios šventės proga smagu dar kartą įvertinti, kad Lietuvos pasiekimai e. ryšių srityje išlieka ryškūs ir pastebimi pasaulyje, - teigia R. Čepaitis. – Tiek dėl privataus sektoriaus pastangų, tiek dėl valstybės investicijų, taip pat ir panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų teikiamas galimybes, šiandieną galime džiaugtis viena geriausiai išvystytų sparčiojo interneto infrastruktūrų Europoje ir pasaulyje. Visgi ne mažiau svarbu – šios infrastruktūros galimybes visapusiškai išnaudoti, kuriant inovatyvius verslus, teikiant pažangias elektronines paslaugas ir skatinant visus žmones naudotis sparčiojo interneto galimybėmis“.

2015 m. Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga numačiusi daugybę renginių tvaresnės informacinės visuomenės plėtrai analizuoti. Vienas tokių renginių įvyko jau šį sekmadienį, Ženevoje. Jame buvo aptariamas technologijų vaidmuo geresniam sveikatos apsaugos, švietimo, administravimo, tarptautinės prekybos ir komercijos valdymui, taip pat bus svarstoma, kaip elektroninių ryšių galimybes geriau išnaudoti globalios klimato kaitos prevencijai.

Apie  Tarptautinę telegrafo sąjungą:

Dar 1844 m. gegužės 24 d. Samuelis Morsas išsiuntė pirmąją žinutę telegrafu tarp Vašingtono ir Baltimorės, tačiau tik po 10 m. telegrafas tapo prieinamas visiems ir tada – tik konkrečios valstybės ribose. Kiekviena šalis naudojo skirtingas sistemas.
1864 m. pasirodė keletas regioninių tarnybų, kol galiausiai 1865 m. 20 Europos valstybių susitiko aptarti tarptautinio ryšio plano. Valstybių atstovai nustatė bendrus ryšio įrangos standartus, bendras instrukcijas ir eksploatavimo taisykles.
1865 m. gegužės 17 d., po ilgų derybų, Paryžiuje 20 šalių atstovai pasirašė pirmąjį tarptautinį telegrafo susitarimą ir įkūrė Tarptautinę telegrafo sąjungą (angl. „International Telegraph Union“, ITU).
Nuo 1932 m. pervadinta Tarptautine telekomunikacijų sąjunga („International Telecommunications Union“).
Šiuo metu ITU jungia 193 valstybes nares. Sąjungos būstinė įkurta Ženevoje.

 

Duomenų šaltinis: IVPK