Lietuva – 17-a ES pagal technologinį išprusimą

Data

2015 03 16

Įvertinimas
0

Naujausiame EK Skaitmeninės visuomenės indekse DESI 2015, įvertinus Lietuvos gyventojų naudojimosi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis įgūdžius, Lietuva užima septynioliktą vietą iš 28 ES valstybių.

EK paskelbtame Skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indekse (DESI 2015) šalys reitinguojamos pagal galimybes naudotis internetu, technologijų naudojimo įgūdžius, naudojimosi apimtis, IT panaudojimą versle ir viešojo sektoriaus e. paslaugų įvertinimus.

Pagrindinius naudojimosi skaitmeninėmis technologijomis įgūdžius turi 59 proc. Lietuvos gyventojų – tai atitinka ES vidurkį ir pelno 13 vietą ES.

Pagal interneto naudojimą esame 19-i (69 proc. gyventojų, ES vidurkis – 75 proc. gyventojų).

Labiausiai bendrą Lietuvos IT išprusimo rodiklį nusmukdė maža IT specialistų dalis bendroje šalies darbo rinkoje: informacinių ir ryšių technologijų specialistai sudaro mažą visų dirbančių asmenų dalį (1,7 proc., palyginti su 2,8 proc. ES vidurkiu, tik 23 vieta ES).

Tiesa, įdomu tai, kad mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos absolventų dalis tarp visų Lietuvos absolventų yra pati didžiausia Europoje.

Prognozuojama, kad ateityje didesnės IT specialistų dalies susiformavimą bendroje darbo rinkoje paskatins ir ES struktūrinių fondų lėšomis naujai kuriamos e. valdžios paslaugos, nes jų priežiūrai ir plėtojimui bus reikalingi vis didesni IT specialistų resursai. Todėl svarbus uždavinys Lietuvai – užtikrinti pakankamą šios srities specialistų rengimą, taip pat – galimybes pritraukti IT specialistų iš kitų šalių.

Indekse susumavus visus parametrus Lietuva užima 11-ą vietą iš 28 ES valstybių, Estija – 7-ą, o Latvija – 19-ą vietas. 2014 m. DESI indekse Lietuva užėmė aukštesnę 9-ą vietą.

Apibendrinant, Lietuva yra stipri ES vidutiniokė pagal e. ekonomikos išsivystymą, kartu su Airija, Austrija, Belgija, Čekija, Estija, Ispanija, JK, Liuksemburgu, Malta, Portugalija, Prancūzija ir Vokietija.

Lyderių pozicijas užima Danija, Švedija ir Suomija.

DESI 2015 m. indeksas apskaičiuotas naudojant ES valstybių 2013-2014 m. statistiniais rodikliais.

Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos ženkliai prisideda prie IT sektoriaus plėtros Lietuvoje. Jų lėšomis kuriamos e. paslaugos lengvina valstybės institucijų darbą, mažina socialinę atskirti, taupo gyventojų laiką bei finansus.

Duomenų šaltinis: IVPK