Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kompiuterių terminų aiškinamasis žodynas pristatomas viešam svarstymui

Data

2003 10 16

Įvertinimas
1

Šiandien, Matematikos ir informatikos institute buvo pristatytas Kompiuterių terminų aiškinamasis žodynas, kurį Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie LRV užsakymu parengė Lietuvos kompiuterininkų sąjungos autorių kolektyvas.

Viešam svarstymui pristatytame žodyne aprašyta virš 2000 kompiuterijos terminų, su kuriais susiduria kompiuterio naudotojas, matydamas juos ekrane, įdiegdamas, tvarkydamas programas bei jomis naudodamasis. Tai meniu punktų, parinkčių, parametrų, dialogo langų komandų ar jų grupių pavadinimai, kompiuterio pranešimuose vartojamos frazės, įrenginių, programų ir kitų objektų bei veiksmų pavadinimai. Į žodyną taip pat įtrauktos svarbiausios sąvokos, susijusios su programų sulietuvinimu.

Valentinos Dagienės vienos iš žodyno autorių teigimu, termino prigijimas yra ilgas procesas, paprastai trunkantis apie du metus. Tuo tarpu kompiuterija vystosi labai sparčiai ir dėl to terminų nuolat atsiranda vis naujų.

„Todėl sudarant žodyną stengėmės būsimiems žodyno naudotojams pasiūlyti nemažai sinonimų, kurie leidžia angliško termino vertimui naudoti kelis lietuviškus variantus.“, - sakė V. Dagienė.

Parengtas žodynas skiriamas programinės įrangos gamintojams ir lokalizuotojams, kad jiems būtų lengviau sudaryti bei parinkti komandų, parinkčių, parametrų pavadinimus, kompiuterio pranešimus, rengti elektroninius žinynus ir kitus darbui su kompiuteriu reikalingus tekstus, o tuo pačiu ir kompiuterių naudotojams, kad jie galėtų vienareikšmiškai suprasti tai, ką į programas sudėjo jų autoriai ar lituanizuotojai.

Žodyno autoriai šiandienio pristatymo metu teigė, kad lietuvių kalba yra visų šalies gyventojų nuosavybė ir tuo pačiu visų rūpestis bei atsakomybė, kad ji būtų išsaugota, o kartu ir būtų praktiška, suprantama.
„Perfrazuojant kalbos meistrą, rašytoją Tomą Venclovą, kuris sakė - kalba tarsi langas, kuris leidžia pamatyti pasakytą mintį – norime pasakyti, kad šiandien turime pasirūpinti, kad vartojami kompiuterių terminai netrukdytų mums suprasti programų, kurios vis dažniau ir dažniau tampa mūsų kasdienio darbo palydovais.,“ – sakė Valentina Dagienė.

Šiuo metu vyksta Kompiuterių terminų žodyno viešas aptarimas interneto svetainėje www.svarstome.lt. Išsamiau susipažinti su žodynu galima IVPK interneto svetainėje (www.ivpk.lt) arba adresu: http://aldona.mii.lt/pms/terminai/term/ .

Šaltinis: IVPK