Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kitąmet internetu naudosis trečdalis gyventojų, prognozuoja IVPK

Data

2003 10 03

Įvertinimas
0
Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) prie LR Vyriausybės įvertinęs ligšiolinius interneto vartotojų skaičiaus pokyčius prognozuoja, kad kitąmet galima tikėtis panašaus augimo, ir interneto vartotojų skaičius ateinančią vasarą turėtų pasiekti apie 30 proc. Tačiau situacijos kaimo ir miesto vietovėse skirtumas nemažės – ir toliau vis daugiau internetu naudosis jauni, išsilavinę, ne mažesnes nei vidutines pajamas gaunantys didesnių miestų gyventojai.

Pasak IVPK strategijų skyriaus vadovės Ievos Žilionienės, augant interneto vartojimui šalyje skaitmeninis sklastas (atskirtis tarp besinaudojančių ir nesinaudojančių informacinėmis technologijomis) ir toliau išlieka toks pat. Statistikos departamento duomenimis, šių metų pirmąjį pusmetį didžiuosiuose miestuose asmeninius kompiuterius turėjo 29,7 proc., o kaimuose – vos 6,6 proc. gyventojų. 12,7 proc. kaimo gyventojų teigia nesinaudoją internetu, nes jiems trūksta reikiamų žinių. Tarp didžiųjų miestų gyventojų šis argumentas kur kas retesnis: jį mini dvigubai mažiau (6.2 proc.) miestų gyventojų. Didžioji dalis (61,6 proc.) kaimo gyventojų sako nesinaudoją internetu todėl, kad neturi tam poreikio.

Beveik pusę – 47, 1 proc. – interneto vartotojų sudaro jauni (15 – 24 metų amžiaus) gyventojai. Nesinaudojimas kompiuterinėmis technologijomis mažina vyresnių žmonių perspektyvas išsilaikyti darbo rinkoje – netekus darbo susirasti kitą darbą ar veiklą. Kvalifikuotos darbo jėgos poreikis nuolat auga, vis dažniau darbdaviai renkasi jaunus, kompiuteriu dirbančius darbuotojus. Todėl nuolat didėja socialinė ir turtinė nelygybė tarp gyventojų, ekonominiai skirtumai tarp miestų ir provincijos.

Skaitmeninis sklastas – opi problema visam pasauliui. “Nielsen NetRatings” duomenimis, šįmet interneto prieigą turi 580 mln. žmonių, bet net 301,6 mln. iš jų gyvena JAV ir Vakarų Europoje. Pavyzdžiui, Pietų Amerikos interneto vartotojai sudaro vos 2 proc. visų interneto prieigą turinčių pasaulio gyventojų, ne ką daugiau internetu naudojamasi kitose neturtingose valstybėse. Skaitmeninė atskirtis vis labiau didina arba išryškina skirtumus tarp skirtingos ekonominės padėties valstybių bei skirtingos socialinės padėties gyventojų.

Maždaug trečdalis kompiuteriais ir internetu nesinaudojančių žmonių tiek Lietuvos kaime, tiek mieste tikina, kad tai jiems per brangu. Todėl IVPK kartu su VRM rengiasi įsteigti 300 viešųjų interneto prieigos taškų, kuriuose internetu bus galima naudotis nemokamai.

Vis dėlto nemaža dalis gyventojų tiesiog nežino, kad turi galimybę nemokamai pasinaudoti internetu bei išmokti juo naudotis. Net beveik du trečdaliai žmonių nėra pakankamai informuoti apie informacinių technologijų teikiamas galimybes ir yra įsitikinę, kad jiems jų nereikia. Todėl IVPK pradeda vykdyti visuomenės informavimo kampaniją “Pradėjau”, kurios metu pateiks informaciją apie esamus ir būsimus nemokamus interneto prieigos taškus, paskatins jau esamas informacinės visuomenės kūrimo iniciatyvas, prieinamas žmonėms nepriklausomai nuo jų materialinės padėties. IVPK tikisi, kad ši kampanija padės gyventojams daugiau sužinoti ir pakeisti neigiamą dalies jų požiūrį į informacines technologijas.