BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kalbos technologijų lyderiai Lietuvoje

Data

2004 10 28

Įvertinimas
0
Šią savaitę Informacinės visuomenės plėtros komitete prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (IVPK) lankėsi Šiaurės šalių kalbų technologijų įmonių ir mokslo institucijų atstovai. 2005-2007 m. dešimt Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos ir Islandijos specialistų Lietuvoje pasirašys bendradarbiavimo sutartį, siekiant vykdyti bendrus projektus kalbos technologijų srityje.

Įvykusios diskusijos, skirtos aptarti kalbų technologijų plėtojimo aktualijoms, metu IVPK direktorius Aurimas Matulis pažymėjo, kad kalba ir kultūra yra vienas iš prioritetų, įtvirtintas Lietuvos informacinės visuomenės plėtros strateginiuose dokumentuose. Kalba ir kultūra taip pat yra vienas iš struktūrinių fondų finansavimo prioritetų.

Svečiai pristatė šiuo metu Šiaurės šalių finansuojamą kalbos technologijų (Mašininio vertimo ir garso technologijų) projektą, skirtą apjungti žmogiškuosius išteklius ir esamas technologijas Šiaurės šalyse.

Šiaurės šalys pasižymi, palyginti nedidele teritorija bei mažu gyventojų skaičiumi, todėl šioms šalims tenka daug investuoti, siekiant apsaugoti valstybines kalbas nuo globalizacijos grėsmių. Kiekvienoje iš šalių yra vykdomi projektai, siekiant kelių pagrindinių tikslų: išsaugoti vietinių kalbų kultūrinį paveldą, padėti pristatyti tų šalių kultūrinius ir verslo resursus pasauliui bei padėti konkuruoti pasaulinėje rinkoje tų šalių gyventojams. Kadangi kalbiniams ištekliams apdoroti reikalingi sudėtingi skaičiavimai ir brangios technologijos, Šiaurės šalių specialistai siūlo apjungti jėgas ir kolektyviai kurti sprendimus šioje srityje.

Siekiant vystyti kalbos technologijas ir perkelti įvairius sprendimus į praktinio naudojimo sritį, bendradarbiavimas ir pasikeitimas technologijomis yra itin svarbūs. Baltijos šalių regione yra kalbama daugiau kaip 20 kalbų. Siekiant užtikrinti šių kalbų naudojimą naujausiose informacinėse technologijose, padidinti šių kalbų žinomumą, ir atstovavimo galimybes bendraujant su tarptautinėmis informacinių technologijų įmonėmis ir siekiant įtraukti vietines kalbas į naujausius produktus būtina plėtoti tarptautinį bendradarbiavimą.

Ši specifinė sritis apima daugelį technologijų, todėl reikalinga kryptinga šios informacinių technologijų srities vystymo programa kiekvienoje šalyje. Susitikime dalyvavę svečiai pristatė galimybes dalyvauti Nordic Treebank projektuose, Nordic HLT resursų dokumentacijos ir Nordisk innovation finansuojamuose projektuose bei naujausias garso atpažinimo technologijų galimybes medicinos srityje.

Diskusijoje taip pat buvo pristatyti Lietuvos pasiekimai kalbos technologijų srityje, bei įdirbis renkant ir įvairiai analizuojant Lietuvių kalbos tekstus nuo 1991 m. Matematikos ir informatikos instituto profesorius Laimutis Telksnys teigė, kad Lietuvos kalbų technologijos yra pakankamai išsivysčiusios ir turinčios ambicingų projektinių sumanymų, o Lietuvoje esančios mokslo ir verslo organizacijos, dirbančios šioje srityje sugeba apsijungti ir kartu vykdyti projektus. Pristatyme kalbėję privačių kompanijų „Fotonija“ ir „Tilde“ atstovai pristatė Lietuvoje kuriamus produktus ir darbo procesą, kai bendram tikslui pasiekti apjungiamos mokslo ir verslo įmonių pajėgos.

Po šio Skandinavijos delegacijos vizito Lietuvoje ketinama kurti Skandinavijos ir Baltijos šalių kalbos technologijų asociaciją, kuri sieks sustiprinti šalių pastangas plėtojant kalbos technologijas.

Šaltinis: IVPK, VDU