Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


IVPK pasirašė sutartį dėl projekto, finansuojamo Europos Sąjungos lėšomis, įgyvendinimo

Data

2017 09 06

Įvertinimas
0
35431931981_2df57c1b92_z.jpg

Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos ir Europos socialinio fondo agentūra pasirašė sutartį dėl projekto “Atvirų duomenų formavimo metodologinių ir teisinių priemonių įgyvendinimas bei tam reikalingų valstybės institucijų darbuotojų kompetencijų ugdymas” įgyvendinimo. Projektu siekiama įgyvendinti Lietuvos atvirų duomenų iniciatyvą.

Viešojo sektoriaus turimų duomenų atvėrimas suteikia galimybę fiziniams ir juridiniams asmenims bei organizacijoms, naudojant atvirus duomenis, įžvelgti naujas perspektyvas ir plėtoti jais paremtas inovacijas, kurios prisidėtų prie gyvenimo kokybės gerinimo, verslo augimo bei šalies tarptautinio įvaizdžio formavimo. Nuolat augantis viešojo sektoriaus tvarkomų duomenų kiekis įtakoja atvėrimo poreikio ir duomenų atvėrimo potencialo bei galimos naudos augimą.

Šiuo metu Lietuvoje nėra sudarytos palankios sąlygos kokybiškai naudotis valstybės institucijų sukaupta informacija ir duomenimis. Nors valstybė yra sukaupusi didžiulės apimties informacinius išteklius, tačiau nėra jų vieningos apskaitos bei suinventorinimo, tik nedidelė dalis įstaigų teikia ribotą duomenų kiekį atvirais duomenų formatais, kurie tinkami mašininiam nuskaitymui ir tolimesniam apdorojimui. Gausi duomenų dalis iš viso neteikiama, nes yra susijusi su asmens duomenimis, valstybės ekonominiais, socialiniais, teisėsaugos ar kitais interesais, duomenų subjekto ar kitokia informacija, kurios viešumas apribotas įstatymais.

Atskirose ES šalyse ir europiniu mastu yra kuriamos atvirų duomenų prieigos priemonės ir įgyvendinamos iniciatyvos, įgalinančios ES šalis disponuoti visų ES šalių informaciniais ištekliais, tačiau Lietuvoje kol kas nėra pakankamo supratimo, reikiamų priemonių ir sąlygų teikti nacionalinius atvirus duomenis į ES šalis, taip pat naudotis kitų ES šalių atvirais duomenimis bei įsilieti bendrą Europos skaitmeninę rinką.

Lietuvoje atliktos studijos ir tyrimai parodė, kad siekiant proveržio atvirų duomenų srityje, būtina parengti ne tik atvirų duomenų techninę ir programinę infrastruktūrą, bet ir metodinius dokumentus, kuriuose būtų išsamiai aprašytos duomenų atvėrimo procedūros ir instrukcijos, dalyvaujančių partnerių įsipareigojimai, atsakomybės ir kt. Lietuvoje būtina atlikti sociologinius tyrimus, kurie leistų nustatyti konkrečių atvirų duomenų rinkinių poreikį, įvertinti atvirų duomenų potencialą (ekonominį, socialinį), parengti strateginių veiksmų programas, įvertinančias atvirų  duomenų poreikį ateityje, padedančias ugdyti institucijų kompetencijas atvirų duomenų tvarkymo srityje, pradedant atvirų duomenų sampratos suformavimu ir baigiant iki techninėmis duomenų transformavimo į atvirus formatus kompetencijomis. Šie ir kiti darbai bus atlieki įgyvenant projektą “Atvirų duomenų formavimo metodologinių ir teisinių priemonių įgyvendinimas bei tam reikalingų valstybės institucijų darbuotojų kompetencijų ugdymas”.

Planuojama projekto įgyvendinimo trukmė – 29 mėnesiai. Projekto vertė – 369 022  Eur.