2022-08-02

Įvertinta Europos elektroninės valdžios pažanga: Lietuva kyla aukštyn

Europos Komisijos 2022 m. užsakyto tyrimo duomenimis, Europos elektroninės valdžios lyderiai yra Malta ir Estija. Jų elektroninės viešosios paslaugos yra labiausiai į vartotoją orientuotos, skaidriausios, technologiškai išvystytos ir atviros vartotojams iš kitų Europos šalių. Po elektroninės valdžios lyderių rikiuojasi: Liuksemburgas, Islandija, Nyderlandai, Suomija, Danija, Lietuva, Latvija, Norvegija, Ispanija ir Portugalija.

Lietuva pateko į geriausiai vertinamų šalių grupę ir užėmė 8 vietą. Tai geresnis rezultatas nei pernai, kai pagal šį tyrimą Lietuva užėmė 12-ąją vietą. 

Elektroninės valdžios pažanga buvo vertinama 35 valstybėse, t. y. Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse, Islandijoje, Norvegijoje, Juodkalnijoje, Serbijos Respublikoje, Šveicarijoje, Turkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Albanijoje ir Šiaurės Makedonijoje  pagal pagrindinius keturis kriterijus:
• Orientacija į vartotoją (kaip lengva ir patogu naudoti viešą informaciją ir paslaugas internete).  Orientacija į vartotoją yra labiausiai išvystytas elektroninės valdžios požymis. Šio kriterijaus bendras ES+ valstybių narių vidurkis – 88,3 proc., tuo tarpu Lietuvoje šis rodiklis 93 proc.
• Skaidrumas (valdžios institucijų sprendimų, paslaugų teikimo procedūrų aiškumas ir vartotojų galimybės kontroliuoti jų asmeninius duomenis lygis). Šio kriterijaus  bendras ES+ valstybių narių vidurkis – 54,5 proc., Lietuvos - 71 proc.
• Tarpvalstybinis judumas (mobilumas) (kokiu mastu žmonės gali naudotis viešosiomis paslaugomis už savo šalies ribų). Bendras ES+ valstybių narių vidurkis – 54,8 proc., Lietuvos – 55 proc.
• Elektroninių priemonių veiksmingumas (eID, e.dokumentas, e.pristatymas ir kita). Šio kriterijaus bendras ES+ valstybių narių vidurkis – 68,7 proc., Lietuvos – 94 proc.

Išsamesnė informacija Europos Komisijos 2022 m. tyrimo ataskaitoje.

Lietuvos ir kitų šalių rezultatai.

Šaltinis. Europos Komisija