BDAR
Close

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


IT saugumo situacija Lietuvoje

Data

2003 12 15

Įvertinimas
0
Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie LR Vyriausybės užsakymu atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad beveik 11 proc. suaugusių Lietuvos gyventojų naudojantis internetu teko susidurti su įvairiomis saugumo problemomis. Tarp jų dažniausiai minimi kompiuterių virusai ir nepageidaujami elektroniniai laiškai, daug rečiau – įsilaužimas į kompiuterių tinklus ir visai retai – sukčiavimas su kredito kortelėmis.

Tyrimų bendrovės “TNS Gallup” atliktos apklausos duomenimis, 41 proc. Lietuvos interneto vartotojų nurodė, kad niekada nėra susidūrę su saugumo problemomis. Analogiškame tyrime, atliktame 2002 m. vasarą Europos Sąjungos šalyse, su saugumo problemomis nesusidūrė kiek daugiau - 54 proc. internautų.

Tiek Lietuvos, tiek ES internautai dažniausiai susiduria su dviem saugumo problemomis – kompiuterių virusais bei neprašytais el. laiškai. Beveik pusei (48 proc.) besinaudojančių internetu Lietuvoje teko susidurti su kompiuterių virusais, 45 proc. yra gavę nepageidaujamų elektroninių pranešimų, angliškai vadinamų “spam”. Su nepageidaujamais laiškais praėjusią vasarą susidūrė 35 proc. Europos internautų, o su kompiuterių virusais “susipažinę” teigė 23 proc. internetą naudojančių europiečių.

Tyrimo duomenimis, su įsilaužimu į kompiuterių tinklus susidūrė kiek daugiau nei 9 proc. Lietuvos internautų, arba mažiau nei 2 proc. Lietuvos gyventojų. Tuo tarpu su apgaulingu mokėjimo kortelių naudojimu, apklausos duomenimis, susidūrė vos 1,4 proc. šalies internautų.

48 proc. Lietuvos interneto vartotojų yra susidūrę su virusais, bet tarp didžiųjų miestų gyventojų šis skaičius išauga iki 60 proc., o tarp aukštąjį išsilavinimą turinčių tyrimo dalyvių – net iki 72 proc. Ádomu tai, kad virusai dažniau palietė vyresnius nei 25 metų respondentus (58 proc.), nei internetu besinaudojantį jaunimą (38 proc.). Pagal virusų paplitimo rodiklius Lietuva artima aukščiausias technologijas naudojančioms ES šalims 2002 m. vasarą.

Su neprašytais elektroniniais laiškais (“spam”) sakėsi susidūrę 45 proc. visų internautų. Tokius laiškus gauna daugiau nei pusė (51 proc.) vyresnių nei 25 metų ar aukštesnes pajamas gaunančių interneto vartotojų. Aukštąjį išsilavinimą turinčių interneto vartotojų tarpe šis skaičius siekia 64 proc. Tik 38 proc. po internetą naršančio jaunimo teigė susidūrę su neprašytais laiškais. Jaunesni interneto vartotojai daugiau žino apie įsilaužimus bei kredito kortelių numerių pasisavinimą.

“TNS Gallup” atliktame tyrime dalyvavo 1000 atsitiktinai atrinktų visos Lietuvos 15-74 metų amžiaus gyventojų. Apklausa buvo vykdoma 2003 m. spalio 1 d. – spalio 15 d. Europos Sąjungos saugumo problemų duomenys cituojami pagal “EOS Gallup Europe” 2002 m. gegužės – birželio mėn. atliktą apklausą, kuriame dalyvavo 30336 suaugusių gyventojų 15 ES šalyse.

Šaltinis: IVPK