Interneto domenas „.eu“ dabar prieinamas visomis ES kalbomis
Data
2009 12 14
Įvertinimas
Nuo šiandien Europos piliečiai, įmonës ir organizacijos interneto svetainių pavadinimus su domeno „.eu“ vardu gali registruoti naudodami visų 23 oficialiųjų Europos Sąjungos kalbų simbolius. Tai reiškia, kad registruojant galima naudoti tokius graikų abëcële ar kirilica parašytus pavadinimus kaip www.διαδίκτυο.eu arba www.роуминг.eu . Tai tapo įmanoma po to, kai 2009 m. birželį Komisija priëmë naujas ES taisykles ( IP/09/1044 ).
„ Tarptautiniai domeno „.eu“ vardai – svarbus žingsnis kuriant iš tiesų visuotinį, o kartu ir vietinį internetą. Daug interneto vartotojų gyvena šalyse, kuriose dauguma kalbų pagrįstos ne lotyniškais rašmenimis nuo a iki z, todël savaime suprantama, kad jie nori naudoti savo rašmenis, – sakë už informacinę visuomenę atsakinga Europos Komisijos narë Viviane Reding. – Patvirtinus tarptautinius domeno „.eu“ vardus bus dar geriau tenkinami daugiakalbës ir daugiakultûrës Europos poreikiai.“
Tarptautiniai domenų vardai yra interneto domenų vardai, kuriuose šalia 26 lotynų abëcëlës raidžių nuo a iki z, skaitmenų nuo 0 iki 9 ir brûkšnelio naudojami ir kiti simboliai. Iki šiol registruojant domeno „.eu“ vardus buvo galima naudoti tik pirmiau nurodytus simbolius, tačiau dabar jau galima registruoti vardus su įvairiais kitais oficialiosiose ES kalbose naudojamais simboliais.
Komisija nusprendë, kad turëtų bûti suteikta galimybë su Europos aukščiausio lygio domenu „.eu“ naudoti visų oficialiųjų ES kalbų simbolius ( IP/09/1044 ). Naudojant tarptautinius domenų vardus tokia galimybë suteikiama. Dabar domeno „.eu“ vardus bus galima registruoti ir su tokiomis raidëmis kaip „à“, „ą“, „ä“, „ψ“ arba „д“. ES piliečiai, įmonës ir organizacijos domenų vardus galës registruoti naudodamiesi ir nelotyniškais rašmenimis – tai ypač svarbu graikų ir bulgarų kalbų vartotojams. Be to, ispanų ir baskų kalbomis kalbantieji gali registruoti vardus su raide „ñ“, o prancûzų, portugalų ir katalonų kalbų vartotojai gali naudoti raidę „ç“.
Nuo pat registravimo pradžios 2006 m. daugiakalbystë – labai svarbus domeno „.eu“ diegimo aspektas. Teisinëje bazëje numatyta, pavyzdžiui, kad domeno „.eu“ vardus registruoti ir sprendimus dël registracijos pateikti turëtų bûti įmanoma visomis oficialiosiomis Bendrijos kalbomis. Be to, numatyta galimybë domeno vardus registruoti naudojant visas oficialiųjų kalbų abëcëlių raides.
Tolesni veiksmai
Nuo šiandien aukščiausio lygio domeno „.eu“ vardams bus galima naudoti tarptautinius domenų vardus. Pavyzdžiui, antraštëje europa.eu „.eu“ yra aukščiausio lygio domenas, o „europa“ – su šiuo aukščiausio lygio domenu registruotas vardas.
Komisija taip pat imasi veiksmų, kad kuo greičiau bûtų įdiegti tarptautinių aukščiausio lygio domeno „.eu“ vardų variantai (pvz., „eu“ graikų abëcëlës arba kirilicos simboliais). Lapkritį surengtame Interneto valdymo forume ( IP/09/1717 ) Komisijos narë V. Reding informavo ICANN (Skirtųjų vardų ir numerių interneto korporacijos) generalinį direktorių Rodą Beckstromą apie Komisijos planus. Kai ICANN patvirtins tarptautinius aukščiausio lygio domeno „.eu“ vardus, ES bus galima visą žiniatinklio adresą (t. y. ir „europa“, ir „.eu“) registruoti savo rašmenimis.
Pagrindiniai faktai
„.eu“ – tai ES sukurtas Europos aukščiausio lygio domenas, kurį prižiûri privati ne pelno organizacija EURid . Šis Belgijos, Čekijos, Italijos, Švedijos ir Slovënijos registrų konsorciumas domeną „.eu“ pradëjo diegti 2005 m.
Iki šiol užregistruota per 3 mln. domeno „.eu“ vardų ( IP/09/536).
Asmenys pasiteirauti:
MEMO/08/218
Daugiau informacijos čia
Šaltinis: EK