BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Dviejų greičių plačiajuostis ryšys. Europoje esama reglamentavimo problemų, kurių sprendimo būdas – reformos

Data

2007 10 16

Įvertinimas
0

Vakar (2007 10 15) Europos Komisijos pateiktoje ataskaitoje teigiama, kad pagal plačiajuosčio ryšio prieigos mastą keletas Europos šalių pirmauja pasaulyje, tačiau vis didėja atotrūkis tarp šios srities pirmūnių ir labiausiai atsiliekančių šalių. Pagrindinės plačiajuosčio ryšio plėtros kliūtys – nepakankama konkurencija ir reglamentavimo spragos. Šios problemos bus nagrinėjamos pasiūlymuose reformuoti ES telekomunikacijų taisykles, kuriuos Komisija pateiks lapkričio 13 d.

„Plačiajuostis ryšys ir toliau aktyviai diegiamas didžiausią pažangą darančiose ES šalyse, kurios pirmauja pasaulyje pagal plačiajuosčio ryšio skverbtį, – sakė už telekomunikacijas atsakinga Komisijos narė Viviane Reding. – Tačiau negalime susitaikyti su tuo, kad auga atotrūkis tarp šios srities pirmūnių ir labiausiai atsiliekančių Europos šalių. Turime imtis spręsti Europoje kilusias plačiajuosčio ryšio problemas. Todėl lapkričio mėn. pateiksiu konkrečių šios srities pasiūlymų, kurie bus įtraukti į telekomunikacijų taisyklių reformų priemonių rinkinį.“

Šiandien Komisijos pateiktais duomenimis, atotrūkis tarp pirmaujančių (Danija – 37,2 %) ir labiausiai atsiliekančių (Bulgarija – 5,7 %) šalių dar šiek tiek padidėjo ir šiuo metu yra daugiau kaip 30 procentų. Pagrindinės priežastys – alternatyvių infrastruktūrų trūkumas kai kuriose valstybėse narėse arba nepakankamai nuosekliai ir sparčiai taikomos esamos intervencinės priemonės (žr. IP/07/435 ). Būtina aktyviau skatinti investicijas nuoseklesniam augimui visoje ES užtikrinti. Kitą mėnesį Komisija pasiūlys reformuoti telekomunikacijų taisykles; vienas iš svarbiausių reformos prioritetų – veiksminga konkurencija plačiajuosčio ryšio rinkose, kad būtų užtikrintas „visiems prieinamam plačiajuostis ryšys“.

Praėjusiais metais plačiajuosčio ryšio plėtros mastas didėjo visoje Europos Sąjungoje; įmonės ir piliečiai ir toliau naudojosi skaitmeninės revoliucijos teikiamais privalumais (žr. IP/07/582) . Vidutinė skverbtis (abonentų ir visų gyventojų skaičiaus santykis) išaugo nuo 14,9 % iki 18,2 %, nors kai kuriose valstybėse narėse skverbtis yra gana nedidelė. Pirmaujančių šalių – Danijos (37,2 %) ir Nyderlandų (33,1 %) – trečdalis ar daugiau gyventojų turi plačiajuostį ryšį; dauguma jų naudojasi ne rinkos senbuvių infrastruktūra.

Lietuvoje plačiajuosčio ryšio skverbtis siekia 12,7 proc., ir pagal šį rodiklį Lietuva užima 18 vietą iš 27 ES narių. Skverbties vidurkis ES yra 18,2 proc.

2007 m. liepos 1 d. 27 ES valstybėse narėse buvo 90 mln. fiksuotų plačiajuosčio ryšio linijų; nuo 2006 m. liepos mėn. jose (išskyrus Bulgariją ir Rumuniją) nutiesta apie 20 mln. linijų, t. y. linijų skaičius išaugo 28,7 %. Didžiausias santykinis augimas buvo Danijoje (7,7 linijos 100 gyventojų), Liuksemburge (7 linijos 100 gyventojų) ir Airijoje (6,7 linijos 100 gyventojų).

Europos Sąjungoje pagrindinė plačiajuosčio ryšio technologija ir toliau yra skaitmeninės abonento linijos (DSL) technologija (72,5 mln. linijų). Tačiau palyginti su 2006 m. liepa, DSL augimas sulėtėjo 6,1 %; vis plačiau naudojamos tokios alternatyvios technologijos kaip kabelis, šviesolaidis iki namų, belaidės abonento linijos (iš viso apie 17,7 mln. linijų).

DSL abonentų sektoriui būdinga didelė konkurencija, dėl kurios smarkiai daugėja atsietos prieigos abonento linijų produktų – 55,4 % visų alternatyvių operatorių DSL linijų (17,6 mln. linijų) yra visiškai ar iš dalies atsietos, palyginti su 45,9 % 2006 m. liepos mėn. Svarbi didmeninės prieigos rūšis vis dar yra perpardavimas (8,2 mln. linijų), ypač Jungtinėje Karalystėje, kur nacionalinis reguliuotojas atskyrė funkcijas ir taip užtikrino, kad perparduodant produktus nebūtų diskriminacijos, ir Vokietijoje, kur perpardavėjai ir toliau labai priklauso nuo rinkos senbuvio nustatytų sąlygų.

Europos alternatyvių operatorių rinkos dalis tebeauga ir šių metų liepos mėn. pasiekė 53,5 %. Tačiau naujų rinkos dalyvių rinkos dalis sudaro tik 44,3 %, neskaitant rinkos senbuvių DSL linijų perpardavimo. Be to, alternatyvūs operatoriai vis daugiau investuoja į savo tinklus, palyginti su paslaugomis, pagrįstomis rinkos senbuvių infrastruktūra.

Bendroji informacija
Plačiajuosčio ryšio prieiga yra vienas svarbiausių IKT plėtros rodiklių. Komisija reguliariai informuoja apie plačiajuosčio ryšio raidą Europos Sąjungoje, pateikdama duomenis, kuriuos valstybės narės patvirtina Ryšių komitete. Su ataskaita galima susipažinti

http://ec.europa.eu/information_society/policy/ecomm/implementation_enforcement/index_en.htm  

Šaltinis: Europos Komisija; IVPK