BDAR

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Duomenų atvėrimo pažangos ir poveikio vertinimas: institucijos supranta atvirų duomenų naudą

Data

2020 02 18

Įvertinimas
0
open data.jpg

Siekiant  įvertinti esamą duomenų atvėrimo progresą ir nustatyti duomenų atvėrimo iniciatyvos įtaką visuomenės socialinei ir politinei raidai, Lietuvos ekonomikai, veiklų efektyvumo didinimui viešajame ir privačiame sektoriuose bei politiniam skaidrumui, Informacinės visuomenės plėtros komiteto užsakymu buvo atliktas duomenų atvėrimo pažangos ir poveikio vertinimo tyrimas.

Tyrimo rezultatai rodo, kad šiuo metu daugiausiai duomenų rinkinių yra atverta tokiose kategorijose kaip: ekonomika ir finansai, valstybės valdymas, viešasis administravimas, švietimas, ūkinė veikla ir verslas bei aplinka.

Daugiausia duomenų rinkinių atvėrusios yra šios institucijos: Klaipėdos savivaldybės administracija, Susisiekimo ministerija, VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos.

Institucijos vis daugiau atveria turimus duomenis, tačiau šiuo metu daugiausiai atvertų duomenų rinkinių yra žemesnio brandos lygio – apie 40 proc. atveriamų duomenų teikiami html/ docx/ pdf/ txt formatais, kurių pakartotinio naudojimo galimybės yra ribotos. Apie 33 proc. duomenų rinkinių yra atverta didesniu nei 3 brandos lygiu. Šiuos duomenų rinkinius naudotojai gali lengviau pakartotinai naudoti kurdami naujus produktus, paslaugas ar inovatyvius sprendimus.

Net 45 proc. institucijų sėkmingai panaudoja ir kitų institucijų (VĮ Registrų centro,  Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos statistikos departamento ir kt.) atvertus duomenis. Vertinant institucijų duomenų atvėrimo galimybes, planuojama, kad kitais metais bus galima atverti vidutiniškai po 10 duomenų rinkinių – šis skaičius svyruoja nuo 1 iki 100 duomenų rinkinių.

Dauguma institucijų nurodo, kad supranta atvirų duomenų naudą (80 proc.), tačiau siekiant paskatinti atverti duomenis, joms reikalingas papildomas finansavimas (40 proc.) bei pagalba techniniais klausimais (30 proc.).

Tyrime dalyvavo 109 valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos. 

Tyrimas atliktas įgyvendinant projektą „Atvirų duomenų formavimo metodologinių ir teisinių priemonių įgyvendinimas bei tam reikalingų valstybės institucijų darbuotojų kompetencijų ugdymas“, finansuojamą Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.