BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Atviro kodo programų naudojimo valstybės institucijose perspektyvos

Data

2002 12 06

Įvertinimas
1
Programinės įrangos legalizavimas bei lituanizavimas tampa vis aktualesne problema visoms organizacijoms. Didelė programų kaina, sudėtinga licencijavimo politika, globalizacija ir internetinės technologijos daro programų licencijų valdymą sudėtingu procesu. Atvirojo kodo programinė įranga (Open Source) arba laisvos licencijos programos tampa rimta alternatyva visame pasaulyje paplitusioms komercinėms programoms.

2002 m. rudenį, Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės užsakymu buvo tesiami atvirojo kodo lokalizavimo ir populiarinimo darbai. Buvo skatinama Lietuvos valstybės institucijas bei kitas organizacijas savo kasdieniniame darbe pradėti naudoti atvirojo kodo programinę įrangą.

Žvalgomojo projekto metu atvirojo kodo programų eksperimentiniai diegimo darbai atlikti Aplinkos ministerijoje, Švietimo informacinių technologijų centre, Informatikos ir ryšių departamente prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos.

Buvo įdiegtos atviro kodo programos Mozilla ir OpenOffice.org, o Aplinkos ministerijoje papildomai - Linux operacinė sistema. Projekto rezultatai akivaizdžiai parodė, kad daugeliu atveju atviro kodo biuro programos gali pakeisti paplitusias komercines programas.

Šiuo metu pilnai lokalizuoti yra trys atvirojo kodo programiniai paketai: "OpenOffice.org", versija 1.0.1 (dokumentų ruošimas ir spausdinimas, elektroninių lentelių ruošimas ir spausdinimas), "Mozilla", versija 1.0 (naršymas internete, elektroninis paštas), kalendoriaus programa "Calendar" (asmeninis kalendorius ir laiko planavimas), veikianti "Mozillos" terpėje. Lokalizavimo metu į lietuvių kalbą buvo išversti meniu ir dialogo langų užrašai, kompiuterio pranešimai (per 21 tūkst. eilučių). Visa tai buvo suderinta ir testuota veikiančioje programoje.

Parengta atvirojo teksto (kodo) programinė įranga, tinkama platinti, diegti, skleisti ir skirta standartiniams biuro darbams valstybės institucijose bei kitose įstaigose.

Žvalgomojo projekto metu atvirojo kodo programų eksperimentinių diegimo darbų rezultatai šiandien, gruodžio 6 d. pristatyti seminare “Atviro kodo programų naudojimo perspektyvos valstybės institucijose”.

Sukurta tipinė lokalizuota (lituanizuota) atvirojo kodo programinė įranga patalpinta į Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie LRV interneto svetainėje, sudarant galimybę visiems pageidaujantiems vartotojams parsisiųsti iš interneto bei nemokamai ją naudoti. Ši programinė įranga tinka tiek organizacijoms, tiek visiems žmonėms asmeniniam naudojimui namų kompiuteriuose.

Šaltinis: IVPK